AKTIVITA 3
CO VIDÍŠ?
Cíl: Tato aktivita podporuje spolupráci a vzájemné propojení mezi účastníky prostřednictvím kreativní činnosti. Pomáhá rozvíjet jejich komunikační a sociální dovednosti, přičemž umožňuje každému jedinci vyjádřit své jedinečné perspektivy a kreativitu. Aktivita rovněž vytváří prostor pro uvolnění stresu a rozvíjí pozorovací schopnosti. Díky sdílenému tvůrčímu procesu přispívá ke vzniku pocitu sounáležitosti a integrace do skupiny v novém prostředí.
Materiál: výkresy, pastelky, přírodniny (např. listy, kamínky, větvičky, ovoce, mech, apod.)
Počet účastníků: 10-12
Časová dotace: 45 minut
Variace realizace: jen fyzicky

  • PŘÍPRAVA
    Vyučující si předem připraví tolik přírodnin (např. listy, kamínky, větvičky apod.), kolik je účastníků aktivity.
    Na každý pracovní stůl či místo položí list papíru formátu A4 a na něj umístí jednu z připravených přírodnin. K dispozici budou také pastelky nebo jiný kreslící materiál, které účastníci použijí k zachycení přírodniny na papír. Vše by mělo být připraveno tak, aby si účastníci snadno vybrali své místo a mohli okamžitě začít pracovat.
PROCES
  • Úvod
    Vyučující seznámí účastníky s principem aktivity a vysvětlí, jakým způsobem budou postupovat.
    01
  • Postup
    Každý účastník si zvolí místo, na kterém je umístěná přírodnina, a začne ji po dobu jedné minuty kreslit na výkres. Po uplynutí jedné minuty se účastníci posunou o jedno místo doleva a pokračují v kresbě, kterou na daném místě započal jejich předchůdce.
    02
  • Pokračování aktivity
    Tento proces se opakuje několikrát – účastníci se po každé minutě posunou doleva a přidávají své vlastní prvky k vyobrazení přírodniny, kterou již před nimi kreslili další dva či více účastníků. Každá přírodnina tak postupně projde rukama všech účastníků, přičemž každý přispěje svým unikátním stylem a pohledem.
    Jakmile se všichni vystřídají u všech přírodnin, vyučující se rozhodne, zda je potřeba další kolo, nebo zda je práce již dostatečná. Aktivita může pokračovat dalším kolem, kde se účastníci mohou více zaměřit na detaily nebo na rozvoj kresby.
    03
REFLEXE
V další fázi vyučující vybere několik účastníků, kteří mají za úkol popsat jeden z výtvorů, na kterém se podíleli. Měli by se zaměřit na to, co je při tvorbě zaujalo, jakým způsobem k vyobrazení přírodniny přispěli, a jak kresbu rozvinuli v návaznosti na práci předchozích účastníků. Následně vyučující pokládá doplňující otázky dalším účastníkům, kteří na daném výtvoru pracovali, aby se podělili o své dojmy a přístup k tvorbě.
Tento závěrečný krok slouží nejen k reflexi celého procesu, ale také k rozvoji dovedností vyjadřování, spolupráce a sdílení zkušeností. Každý má možnost reflektovat svůj podíl na společném díle a ocenit kreativitu ostatních.
Při reflexi výtvorů může vyučující použít různé doplňující dotazy, aby účastníky povzbudil k hlubšímu zamyšlení nad jejich přístupem, kreativním procesem a spoluprací s ostatními. Zde je několik příkladů doplňujících otázek, které mohou být při této aktivitě užitečné:
  • 1
    Jak jsi se rozhodoval/a, co do výkresu přidat?
    Tento dotaz pomůže účastníkům přemýšlet nad svým přístupem ke kresbě a rozhodovacím procesem. Mohou také sdílet, zda jejich rozhodnutí bylo intuitivní, nebo zda se inspirovali tím, co nakreslili předchozí účastníci.
  • 2
    Co tě na již započaté kresbě nejvíce zaujalo?
    Tato otázka povzbuzuje účastníky, aby se zamysleli nad tím, jak reagovali na práci svých předchůdců a co je na jejich kresbě inspirovalo nebo motivovalo.
  • 3
    Jak jsi na práci svých předchůdců navázal/a? Změnil/a jsi něco, nebo jsi pokračoval/a v jejich stylu?
    Tento dotaz pomáhá účastníkům přemýšlet o dynamice skupinové spolupráce, o tom, jak pracovali s již existujícími prvky kresby, a zda se pokusili něco změnit nebo rozvíjet původní záměr.
  • 4
    Setkal/a jsi se při kreslení s nějakou výzvou nebo překážkou? Jak jsi ji vyřešil/a?
    Dotaz směřuje k tomu, jak účastníci čelili případným obtížím, například jestli měli pocit, že kresba je již "hotová" nebo jestli měli problém najít způsob, jak přidat něco nového.
  • 5
    Jak myslíš, že se přírodnina změnila v průběhu kreslení? Vnímáš na ní něco, co bys na začátku nečekal/a?
    Tímto dotazem se účastníci zamýšlejí nad tím, jak se kresba vyvíjela díky různým přístupům ostatních a jak to ovlivnilo jejich vlastní pohled na finální výtvor.
  • 6
    Jak bys popsal/a rozdíl mezi tím, jak jsi kresbu začal/a, a jak vypadá teď?
    Tento dotaz povzbuzuje účastníky k reflexi celého tvůrčího procesu a k uvědomění si, jak jejich práce zapadla do skupinové dynamiky a jak se výtvor proměnil.
  • 7
    Co bys udělal/a jinak, kdybys měl/a možnost na výtvoru znovu pracovat?
    Účastník se zamýšlí nad případnými změnami či vylepšeními, které by mohl do kresby přidat, což podporuje kritické myšlení a sebereflexi.
  • 8
    Myslíš, že kresba vyjadřuje něco osobního, nebo jde čistě o výtvarné zpracování přírodniny?
    Tento dotaz umožňuje účastníkům přemýšlet o možných osobních projevech v rámci tvůrčího procesu a o tom, jak do kresby vnášejí své myšlenky nebo pocity.
  • 9
    Měl/a jsi při kreslení pocit, že jsi omezen/a prací předchozích účastníků, nebo tě to naopak inspirovalo?
    Zde se zkoumá, jak účastníci vnímali skupinovou tvorbu – jestli vnímali předešlé příspěvky jako inspiraci, nebo jako limitující faktor.
  • 10
    Co ses díky této aktivitě dozvěděl/a o spolupráci s ostatními?
    Tento dotaz směřuje k širší reflexi o týmové práci a spolupráci. Umožňuje účastníkům sdílet, jaký dopad na ně mělo společné tvoření s ostatními.
Tyto dotazy napomáhají účastníkům nejen reflektovat vlastní tvůrčí proces, ale také analyzovat, jak spolupracovali s ostatními a co se během aktivity naučili. Výsledkem je hlubší uvědomění si celého zážitku a rozvoj kritického a tvůrčího myšlení.